Littelfuse TMOV20R320E
TMOV20R320E picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20R320E
Brief Description
VARISTOR 459V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20R320E.pdf
Availability of TMOV20R320E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMOV20R320E Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20R320E
Internal Part NumberEIS-TMOV20R320E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)459V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)561V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts420VDC
Energy270J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20R320E
Related LinksTMOV2, TMOV20R320E Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20R320E Details Description
Related parts for TMOV20R320E
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.13A SOT-23 datasheet.pdf
CONN HDR 20POS STR NO LATCH 10AU datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A 20TSSOP datasheet.pdf
LRG FBR SPLCE CLSR XTRA SLCK STG datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV DARL 4SMD datasheet.pdf
CAP FILM 240PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf