Littelfuse TMOV20R550E
TMOV20R550E picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20R550E
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 819V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20R550E.pdf
Availability of TMOV20R550E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMOV20R550E Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20R550E
Internal Part NumberEIS-TMOV20R550E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)819V
Varistor Voltage (Typ)910V
Varistor Voltage (Max)1001V (1.001kV)
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts550VAC
Maximum DC Volts715VDC
Energy360J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20R550E
Related LinksTMOV2, TMOV20R550E Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20R550E Details Description
Related parts for TMOV20R550E
QUINTPLEXER FILTER MODULE 4X7MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 270 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
CONN HDR 2.54MM TIN 2POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CCS BAK LITE 90X62 WHITE datasheet.pdf
CRIMPING DIE SPL-0418-E1 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 510MA 990 MOHM datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 23 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1"X1" BLCK/RD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323 datasheet.pdf