Littelfuse TMOV20R550M
TMOV20R550M picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20R550M
Brief Description
VARISTOR 819V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20R550M.pdf
Availability of TMOV20R550M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMOV20R550M Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20R550M
Internal Part NumberEIS-TMOV20R550M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesiTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)819V
Varistor Voltage (Typ)910V
Varistor Voltage (Max)1001V (1.001kV)
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts550VAC
Maximum DC Volts715VDC
Energy360J
Package / CaseDisc 20mm 3-Lead
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20R550M
Related LinksTMOV2, TMOV20R550M Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20R550M Details Description
Related parts for TMOV20R550M
BOX ABS BLACK 3.1"L X 3.1"W datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X36 7-5NS 128TQFP datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 19SKT SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 1.8A 45 MOHM TH datasheet.pdf
2MM MGRID VHDR GOLD 36CKT datasheet.pdf