Littelfuse TMOV20RP275EL4B1
TMOV20RP275EL4B1 picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20RP275EL4B1
Brief Description
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20RP275EL4B1.pdf
Availability of TMOV20RP275EL4B1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMOV20RP275EL4B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20RP275EL4B1
Internal Part NumberEIS-TMOV20RP275EL4B1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)387V
Varistor Voltage (Typ)430V
Varistor Voltage (Max)473V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts350VDC
Energy190J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20RP275EL4B1
Related LinksTMOV20RP, TMOV20RP275EL4B1 Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20RP275EL4B1 Details Description
Related parts for TMOV20RP275EL4B1
MMIC AMPLIFIER 6TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 7 POS SMD 1.0MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf