Littelfuse TMOV20RP625M
TMOV20RP625M picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20RP625M
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20RP625M.pdf
Availability of TMOV20RP625M
QUANTITY
TMOV20RP625M Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20RP625M
Internal Part NumberEIS-TMOV20RP625M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesiTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)900V
Varistor Voltage (Typ)1000V (1kV)
Varistor Voltage (Max)1100V (1.1kV)
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts625VAC
Maximum DC Volts825VDC
Energy400J
Package / CaseDisc 20mm 3-Lead
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20RP625M
Related LinksTMOV20, TMOV20RP625M Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20RP625M Details Description
Related parts for TMOV20RP625M
IC REG LDO 8V 0.5A DPAK datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 150CT/12 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 10' MUHFM MUHFF datasheet.pdf
VARISTOR 558V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf