Littelfuse TMOV25SP460E
TMOV25SP460E picture photo
Mfg. Part Number
TMOV25SP460E
Brief Description
VARISTOR 675V 20KA SQUARE 28MM
Datasheet Download
TMOV25SP460E.pdf
Availability of TMOV25SP460E
QUANTITY
TMOV25SP460E Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV25SP460E
Internal Part NumberEIS-TMOV25SP460E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV® 25S
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)675V
Varistor Voltage (Typ)750V
Varistor Voltage (Max)825V
Current - Surge20kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts615VDC
Energy490J
Package / CaseSquare 28mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV25SP460E
Related LinksTMOV25, TMOV25SP460E Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV25SP460E Details Description
Related parts for TMOV25SP460E
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-LINE 3 WIRE 84" datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 200V GBJ datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CUTTER 5" SMALL OVAL FF ERGO datasheet.pdf