| Internal Part Number | EIS-TMOV25SP460M | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | TMOV® 25S | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 675V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 750V | |
| Varistor Voltage (Max) | 825V | |
| Current - Surge | 20kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 460VAC | |
| Maximum DC Volts | 615VDC | |
| Energy | 490J | |
| Package / Case | Square 28mm, 3 Lead | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | TMOV25SP460M | |
| Related Links | TMOV25, TMOV25SP460M Datasheet, Littelfuse Distributor | |
 | 191-015-213-001 | D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder | datasheet.pdf | |