Littelfuse TMOV25SP510E
TMOV25SP510E picture photo
Mfg. Part Number
TMOV25SP510E
Brief Description
VARISTOR 738V 20KA SQUARE 28MM
Datasheet Download
TMOV25SP510E.pdf
Availability of TMOV25SP510E
QUANTITY
TMOV25SP510E Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV25SP510E
Internal Part NumberEIS-TMOV25SP510E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV® 25S
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge20kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts670VDC
Energy520J
Package / CaseSquare 28mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV25SP510E
Related LinksTMOV25, TMOV25SP510E Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV25SP510E Details Description
Related parts for TMOV25SP510E
RES SMD 5.6 OHM 5% 2W J BEND datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 10K OHM 20SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ TO99-8 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-150 PSI datasheet.pdf
RES 225 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 15V 33MA OUT datasheet.pdf