Littelfuse TMOV34S111MX2696
TMOV34S111MX2696 picture photo
Mfg. Part Number
TMOV34S111MX2696
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 163V 40KA SQUARE 34MM
Datasheet Download
TMOV34S111MX2696.pdf
Availability of TMOV34S111MX2696
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMOV34S111MX2696 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV34S111MX2696
Internal Part NumberEIS-TMOV34S111MX2696
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV® 34S
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)163V
Varistor Voltage (Typ)180V
Varistor Voltage (Max)198V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts115VAC
Maximum DC Volts150VDC
Energy280J
Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV34S111MX2696
Related LinksTMOV34S1, TMOV34S111MX2696 Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV34S111MX2696 Details Description
Related parts for TMOV34S111MX2696
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC LDRIVER DUAL ADSL2++ 28HTSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
COLOR PLATE SPLIT TYPE datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
QI GENERAL WIRELESS CHARGER RECE datasheet.pdf
Triple-Channel Digital Isolators IC datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 3000 Gates, 70MHz, CMOS, PQCC68 IC datasheet.pdf