Littelfuse TMOV34S181MX2696
TMOV34S181MX2696 picture photo
Mfg. Part Number
TMOV34S181MX2696
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 254V 40KA SQUARE 34MM
Datasheet Download
TMOV34S181MX2696.pdf
Availability of TMOV34S181MX2696
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMOV34S181MX2696 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV34S181MX2696
Internal Part NumberEIS-TMOV34S181MX2696
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV® 34S
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)256V
Varistor Voltage (Typ)284V
Varistor Voltage (Max)312V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts180VAC
Maximum DC Volts240VDC
Energy400J
Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV34S181MX2696
Related LinksTMOV34S1, TMOV34S181MX2696 Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV34S181MX2696 Details Description
Related parts for TMOV34S181MX2696
MOSFET N-CH 30V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN CAP RCPT SIZE 13 MTL CHAIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 352 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
2.0 PITCH CABLE HOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf