Littelfuse TMOV34S551MPX2696
TMOV34S551MPX2696 picture photo
Mfg. Part Number
TMOV34S551MPX2696
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 770V 40KA SQUARE 34MM
Datasheet Download
TMOV34S551MPX2696.pdf
Availability of TMOV34S551MPX2696
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMOV34S551MPX2696 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV34S551MPX2696
Internal Part NumberEIS-TMOV34S551MPX2696
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV® 34S
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)770V
Varistor Voltage (Typ)854.5V
Varistor Voltage (Max)939V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts550VAC
Maximum DC Volts700VDC
Energy965J
Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs, 3-Lead
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV34S551MPX2696
Related LinksTMOV34S5, TMOV34S551MPX2696 Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV34S551MPX2696 Details Description
Related parts for TMOV34S551MPX2696
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
KIT TOOL FOR OP6700 INTELLICOM datasheet.pdf
RES SMD 2.05M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16B PG29 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf