Texas Instruments TMP20AIDRLR
TMP20AIDRLR picture photo
Mfg. Part Number
TMP20AIDRLR
Manufacturer
Product Category
Temperature Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 6SOT
Datasheet Download
TMP20AIDRLR.pdf
Availability of TMP20AIDRLR
QUANTITY
TMP20AIDRLR Order Process
Ship out your order
Specifications of TMP20AIDRLR
Internal Part NumberEIS-TMP20AIDRLR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageTMP20AIDRLR Specifications
Standard Package4,000
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Sensors, Transducers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Sensor TypeAnalog, Local
Sensing Temperature - Local-55°C ~ 130°C
Sensing Temperature - Remote-
Output TypeRatiometric, Voltage
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Resolution11.77mV/°C
FeaturesShutdown Mode
Accuracy - Highest (Lowest)±0.5°C (±2.5°C)
Test Condition-50°C ~ 130°C (-55°C ~ 130°C)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Supplier Device Package6-SOT
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMP20AIDRLR
Related LinksTMP20, TMP20AIDRLR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMP20AIDRLR Details Description
Related parts for TMP20AIDRLR
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM datasheet.pdf
FERRITE BEAD 33 OHM 0603 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-TSSOP datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR 8-DFN datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 2W SMBJ datasheet.pdf
RES 8K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY(FLUX, 2A, 1-COIL L datasheet.pdf
DSUB CON HP M R/A G30 EURO datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf