Vishay Semiconductor/Diodes Division TMPG06-12HE3/73
TMPG06-12HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
TMPG06-12HE3/73
Brief Description
TVS DIODE 9.72VWM 17.3VC AXIAL
Datasheet Download
TMPG06-12HE3/73.pdf
Availability of TMPG06-12HE3/73
QUANTITY
TMPG06-12HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMPG06-12HE3/73
Internal Part NumberEIS-TMPG06-12HE3/73
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)9.72V
Voltage - Breakdown (Min)10.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.1A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMPG06-12HE3/73
Related LinksTMPG06-, TMPG06-12HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TMPG06-12HE3/73 Details Description
Related parts for TMPG06-12HE3/73
CONN HEADER 5POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM SOT665 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 10"W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 24.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL NK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 30W datasheet.pdf