Vishay Semiconductor/Diodes Division TMPG06-15HE3/53
TMPG06-15HE3/53 picture photo
Mfg. Part Number
TMPG06-15HE3/53
Brief Description
TVS DIODE 12.1VWM 22VC AXIAL
Datasheet Download
TMPG06-15HE3/53.pdf
Availability of TMPG06-15HE3/53
QUANTITY
TMPG06-15HE3/53 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMPG06-15HE3/53
Internal Part NumberEIS-TMPG06-15HE3/53
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.1V
Voltage - Breakdown (Min)13.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.2A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMPG06-15HE3/53
Related LinksTMPG06-, TMPG06-15HE3/53 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TMPG06-15HE3/53 Details Description
Related parts for TMPG06-15HE3/53
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
FUSE TERM LOCK TYPE 1 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf