Vishay Semiconductor/Diodes Division TMPG06-18-E3/73
TMPG06-18-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
TMPG06-18-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC AXIAL
Datasheet Download
TMPG06-18-E3/73.pdf
Availability of TMPG06-18-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMPG06-18-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMPG06-18-E3/73
Internal Part NumberEIS-TMPG06-18-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyTVS - Diodes
Series-
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14.5V
Voltage - Breakdown (Min)16.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.1A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMPG06-18-E3/73
Related LinksTMPG06-, TMPG06-18-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TMPG06-18-E3/73 Details Description
Related parts for TMPG06-18-E3/73
RES SMD 226 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 100PPM datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 5V 8-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
TRANSISTOR PWR LDMOS SOT502 datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 2" DIA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf