Texas Instruments TMS320BC57SPGE80
TMS320BC57SPGE80 picture photo
Mfg. Part Number
TMS320BC57SPGE80
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DSP 144-LQFP
Datasheet Download
TMS320BC57SPGE80.pdf
Availability of TMS320BC57SPGE80
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMS320BC57SPGE80 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320BC57SPGE80
Internal Part NumberEIS-TMS320BC57SPGE80
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C5x
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceBSP, HPI, SSP
Clock Rate80MHz
Non-Volatile MemoryROM (4 kB)
On-Chip RAM14kB
Voltage - I/O5.00V
Voltage - Core5.00V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320BC57SPGE80
Related LinksTMS320BC, TMS320BC57SPGE80 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320BC57SPGE80 Details Description
Related parts for TMS320BC57SPGE80
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR H-S 8VSSOP datasheet.pdf
CARD DAUGHTER QFN10 SOCKET datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS .050" STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 298K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A SLVR datasheet.pdf
LITEPIPE ASSY RED 5MM THR 1.32"L datasheet.pdf