Texas Instruments TMS320C44PDB60
TMS320C44PDB60 picture photo
Mfg. Part Number
TMS320C44PDB60
Brief Description
IC DSP 304-HQFP
Datasheet Download
TMS320C44PDB60.pdf
Availability of TMS320C44PDB60
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMS320C44PDB60 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320C44PDB60
Internal Part NumberEIS-TMS320C44PDB60
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package12
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C4x
PackagingTray
TypeFloating Point
InterfaceCommunication Ports
Clock Rate60MHz
Non-Volatile MemoryExternal
On-Chip RAM8kB
Voltage - I/O5.00V
Voltage - Core5.00V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case304-BFQFP Exposed Pad
Supplier Device Package304-PQFP (40x40)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320C44PDB60
Related LinksTMS320C, TMS320C44PDB60 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320C44PDB60 Details Description
Related parts for TMS320C44PDB60
CONN HEADER 24POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.6V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.15M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS WALL MT PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 20MA 6DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 600V 800A CHAS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 500UF 10% 1.1KVDC SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS INLINE SKT datasheet.pdf
150UF 35V 8X11,5 datasheet.pdf