Texas Instruments TMS320C5514AZCHA12
TMS320C5514AZCHA12 picture photo
Mfg. Part Number
TMS320C5514AZCHA12
Brief Description
IC DSP FIXED-POINT 196NFBGA
Datasheet Download
TMS320C5514AZCHA12.pdf
Availability of TMS320C5514AZCHA12
QUANTITY
TMS320C5514AZCHA12 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320C5514AZCHA12
Internal Part NumberEIS-TMS320C5514AZCHA12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTMS320C55x4,TMS320C55x5 Datasheet Update 05/Nov/2013
Standard Package168
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C55x
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceEBI/EMI, I²C, I²S, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB
Clock Rate120MHz
Non-Volatile MemoryROM (128 kB)
On-Chip RAM256kB
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Voltage - Core1.30V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case196-LFBGA
Supplier Device Package196-NFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320C5514AZCHA12
Related LinksTMS320C55, TMS320C5514AZCHA12 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320C5514AZCHA12 Details Description
Related parts for TMS320C5514AZCHA12
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 90DEG METAL datasheet.pdf
MIC CONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS DUAL LTGRAY datasheet.pdf