Texas Instruments TMS320C6472ECTZA6
TMS320C6472ECTZA6 picture photo
Mfg. Part Number
TMS320C6472ECTZA6
Brief Description
IC DSP FIXED-POINT 737FCBGA
Datasheet Download
TMS320C6472ECTZA6.pdf
Availability of TMS320C6472ECTZA6
QUANTITY
TMS320C6472ECTZA6 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320C6472ECTZA6
Internal Part NumberEIS-TMS320C6472ECTZA6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C647x
PackagingTube
TypeFixed Point
InterfaceEthernet MAC, Host Interface, I²C, Telecom, UTPOIA
Clock Rate625MHz
Non-Volatile MemoryROM (768 kB)
On-Chip RAM1.44MB
Voltage - I/O1.8V, 3.3V
Voltage - Core1.10V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case737-BFBGA, FCBGA
Supplier Device Package737-FCBGA (24x24)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320C6472ECTZA6
Related LinksTMS320C6, TMS320C6472ECTZA6 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320C6472ECTZA6 Details Description
Related parts for TMS320C6472ECTZA6
RELAY SSR SPST 10A@530VAC W/OVP datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
IC COMPARATOR 60NS LOW PWR 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.25A 6UTDFN datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 32V 1A 7SIP datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
7W 2X 24V DC INPUT 8.4-36V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 250V CH 0805 datasheet.pdf