Texas Instruments TMS320C6655CZH25
TMS320C6655CZH25 picture photo
Mfg. Part Number
TMS320C6655CZH25
Brief Description
IC DSP FIX/FLOAT POINT 625FCBGA
Datasheet Download
TMS320C6655CZH25.pdf
Availability of TMS320C6655CZH25
QUANTITY
TMS320C6655CZH25 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320C6655CZH25
Internal Part NumberEIS-TMS320C6655CZH25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C66x
PackagingTray
TypeFixed/Floating Point
InterfaceDDR3, EBI/EMI, Ethernet, McBSP, PCIe, I²C, SPI, UART, UPP
Clock Rate1.25GHz
Non-Volatile MemoryROM (128 kB)
On-Chip RAM2.06MB
Voltage - I/O1.0V, 1.5V, 1.8V
Voltage - Core1.00V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case625-BFBGA, FCBGA
Supplier Device Package625-FCBGA (21x21)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320C6655CZH25
Related LinksTMS320C6, TMS320C6655CZH25 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320C6655CZH25 Details Description
Related parts for TMS320C6655CZH25
RES SMD 820K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC IF GAIN BLOCK W/CLAMP 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
FUSE 350A 690V 1BN/50 AR UC datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 12VDC PUSH-RESET datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 390 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZA10 PG16 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf