| Internal Part Number | EIS-TMS320C6722RFPA225 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 60 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - DSP (Digital Signal Processors) | |
| Series | TMS320C672x | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Floating Point | |
| Interface | EBI/EMI, I²C, McASP, SPI | |
| Clock Rate | 225MHz | |
| Non-Volatile Memory | ROM (384 kB) | |
| On-Chip RAM | 160kB | |
| Voltage - I/O | 3.30V | |
| Voltage - Core | 1.20V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |