Texas Instruments TMS320DM355CZCE270
TMS320DM355CZCE270 picture photo
Mfg. Part Number
TMS320DM355CZCE270
Brief Description
IC DGTL MEDIA SOC 337NFBGA
Datasheet Download
TMS320DM355CZCE270.pdf
Availability of TMS320DM355CZCE270
QUANTITY
TMS320DM355CZCE270 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320DM355CZCE270
Internal Part NumberEIS-TMS320DM355CZCE270
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320DM3x, DaVinci™
PackagingTray
TypeDigital Media System-on-Chip (DMSoC)
InterfaceASP, I²C, SPI, UART, USB
Clock Rate270MHz
Non-Volatile MemoryROM (8 kB)
On-Chip RAM56kB
Voltage - I/O1.8V, 3.3V
Voltage - Core1.30V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case337-LFBGA
Supplier Device Package337-NFBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320DM355CZCE270
Related LinksTMS320DM3, TMS320DM355CZCE270 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320DM355CZCE270 Details Description
Related parts for TMS320DM355CZCE270
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS65056-195 datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 60A 58VDC 500 PC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 20AWG 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf