| Internal Part Number | EIS-TMS320DM641GNZ600 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - DSP (Digital Signal Processors) | |
| Series | TMS320DM64x, DaVinci™ | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Fixed Point | |
| Interface | Host Interface, I²C, McASP, McBSP | |
| Clock Rate | 600MHz | |
| Non-Volatile Memory | External | |
| On-Chip RAM | 160kB | |
| Voltage - I/O | 3.30V | |
| Voltage - Core | 1.40V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 90°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 548-BBGA, FCBGA | |
| Supplier Device Package | 548-FCBGA (27x27) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | TMS320DM641GNZ600 | |
| Related Links | TMS320DM, TMS320DM641GNZ600 Datasheet, Texas Instruments Distributor | |
 | H21A6 | SENSOR OPTO SLOT 3MM TRANS THRU | datasheet.pdf | |