Texas Instruments TMS320F28030RSHS
TMS320F28030RSHS picture photo
Mfg. Part Number
TMS320F28030RSHS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 56QFN
Datasheet Download
TMS320F28030RSHS.pdf
Availability of TMS320F28030RSHS
QUANTITY
TMS320F28030RSHS Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320F28030RSHS
Internal Part NumberEIS-TMS320F28030RSHS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC2000 Motor Control PFC Kits
Microcontrollers: ControlSUITE - Comprehensive software for the entire design process
Motor Signal Chain Overview
TPS75005 Single IC Power for C2000 MCU
Evolution of the C2000 Microcontroller Platform
Intro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageTMS320F28030RSHS Specifications
Standard Package260
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesC2000™ C28x Piccolo™
PackagingTray
Core ProcessorC28x
Core Size32-Bit
Speed60MHz
ConnectivityCAN, I²C, LIN, SCI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O26
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size6K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 1.995 V
Data ConvertersA/D 13x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case56-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package56-VQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320F28030RSHS
Related LinksTMS320F2, TMS320F28030RSHS Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320F28030RSHS Details Description
Related parts for TMS320F28030RSHS
FIXED IND 8H 100MA 259 OHM CHASS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 80MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC P600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 3POS SOLDER datasheet.pdf
FUSEHOLDER 32A 550V ER 10 1.3KG datasheet.pdf