Texas Instruments TMS320LC50PQ57
TMS320LC50PQ57 picture photo
Mfg. Part Number
TMS320LC50PQ57
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DSP 132-BQFP
Datasheet Download
TMS320LC50PQ57.pdf
Availability of TMS320LC50PQ57
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMS320LC50PQ57 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320LC50PQ57
Internal Part NumberEIS-TMS320LC50PQ57
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C5x
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceSerial Port
Clock Rate57MHz
Non-Volatile MemoryROM (4 kB)
On-Chip RAM20kB
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core3.30V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case132-BQFP Bumpered
Supplier Device Package132-BQFP (24.54x24.54)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320LC50PQ57
Related LinksTMS320L, TMS320LC50PQ57 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320LC50PQ57 Details Description
Related parts for TMS320LC50PQ57
VARISTOR 324V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS 28-SSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 100V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.20A 9V CHIP 0805 datasheet.pdf
BAG 9X12" STATIC SHIELD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 1% 25W datasheet.pdf