| Internal Part Number | EIS-TMS320VC549GGU-120 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 160 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - DSP (Digital Signal Processors) | |
| Series | TMS320C54x | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Fixed Point | |
| Interface | BSP, Host Interface, Serial Port | |
| Clock Rate | 120MHz | |
| Non-Volatile Memory | ROM (32 kB) | |
| On-Chip RAM | 64kB | |
| Voltage - I/O | 3.30V | |
| Voltage - Core | 2.50V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |