| Internal Part Number | EIS-TMS32C6205DGHKA200 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | QFP/BGA Packages Wire Diameter 24/May/2013 | |
| Standard Package | 90 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - DSP (Digital Signal Processors) | |
| Series | TMS320C62x | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Fixed Point | |
| Interface | McBSP, PCI | |
| Clock Rate | 200MHz | |
| Non-Volatile Memory | External | |
| On-Chip RAM | 128kB | |
| Voltage - I/O | 3.30V | |
| Voltage - Core | 1.50V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |