Texas Instruments TMS32C6211BGFNA150
TMS32C6211BGFNA150 picture photo
Mfg. Part Number
TMS32C6211BGFNA150
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC FIXED POINT DSP 256-BGA
Datasheet Download
TMS32C6211BGFNA150.pdf
Availability of TMS32C6211BGFNA150
QUANTITY
TMS32C6211BGFNA150 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS32C6211BGFNA150
Internal Part NumberEIS-TMS32C6211BGFNA150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationNew Tray Update 02/Sep/2015
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C62x
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceHost Interface, McBSP
Clock Rate150MHz
Non-Volatile MemoryExternal
On-Chip RAM72kB
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.80V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case256-BGA
Supplier Device Package256-BGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS32C6211BGFNA150
Related LinksTMS32C621, TMS32C6211BGFNA150 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS32C6211BGFNA150 Details Description
Related parts for TMS32C6211BGFNA150
IC DAC 12BIT OCT 5V REF 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 6"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 74.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 200A 32VDC 100 PC datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 10.790K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M5 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 22AWG 100' datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 36POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf