Texas Instruments TMS32C6416EGLZA6E3
TMS32C6416EGLZA6E3 picture photo
Mfg. Part Number
TMS32C6416EGLZA6E3
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC FIXED POINT DSP 532-FCBGA
Datasheet Download
TMS32C6416EGLZA6E3.pdf
Availability of TMS32C6416EGLZA6E3
QUANTITY
TMS32C6416EGLZA6E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS32C6416EGLZA6E3
Internal Part NumberEIS-TMS32C6416EGLZA6E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C6414T/15T/16T
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceHost Interface, McBSP, PCI, UTOPIA
Clock Rate600MHz
Non-Volatile MemoryExternal
On-Chip RAM1.03MB
Voltage - I/O3.30V
Voltage - Core1.40V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case532-BFBGA, FCBGA
Supplier Device Package532-FCBGA (23x23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS32C6416EGLZA6E3
Related LinksTMS32C641, TMS32C6416EGLZA6E3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS32C6416EGLZA6E3 Details Description
Related parts for TMS32C6416EGLZA6E3
34P PLUG KIT,M-SERIES,CC,JS datasheet.pdf
CONN FFC TOP 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 284 MM datasheet.pdf
FIRE RTRDNT 2-PORT 0.6" GROMMET datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
CAP PMI STOVEPIPE YW 9/16TRANSP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf