ST TN1205H-6G-TR
TN1205H-6G-TR picture photo
Mfg. Part Number
TN1205H-6G-TR
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR 12A 600V D2PAK
Datasheet Download
TN1205H-6G-TR.pdf
Availability of TN1205H-6G-TR
QUANTITY
TN1205H-6G-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of TN1205H-6G-TR
Internal Part NumberEIS-TN1205H-6G-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsTN1205H View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)7.6A
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Current - Hold (Ih) (Max)20mA
Current - Off State (Max)5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A, 126A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TN1205H-6G-TR
Related LinksTN1205, TN1205H-6G-TR Datasheet, ST Distributor
TN1205H-6G-TR Details Description
Related parts for TN1205H-6G-TR
CONTACT PIN AWG 20-14AWG .156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RING UNINS 16-20AWG datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 212MA 1.56 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
70 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf