Ohmite TN15P7R50FE
TN15P7R50FE picture photo
Mfg. Part Number
TN15P7R50FE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5 OHM 15W 1% TO220
Datasheet Download
TN15P7R50FE.pdf
Availability of TN15P7R50FE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TN15P7R50FE Order Process
Ship out your order
Specifications of TN15P7R50FE
Internal Part NumberEIS-TN15P7R50FE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTN
PackagingTube
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)15W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.394" L x 0.181" W (10.00mm x 4.60mm)
Height0.701" (17.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TN15P7R50FE
Related LinksTN15P, TN15P7R50FE Datasheet, Ohmite Distributor
TN15P7R50FE Details Description
Related parts for TN15P7R50FE
TRANS PNP 40V 1.5A MINI PWR datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 26POS .100 GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TXRX IRDA 16MBIT 4MM TOP 8-SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING BLACK 3/4" datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG 12-DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 18AWG 500' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf