Intel TN80960SA16
TN80960SA16 picture photo
Mfg. Part Number
TN80960SA16
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I960 16MHZ 84PLCC
Datasheet Download
TN80960SA16.pdf
Availability of TN80960SA16
QUANTITY
TN80960SA16 Order Process
Ship out your order
Specifications of TN80960SA16
Internal Part NumberEIS-TN80960SA16
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi960
PackagingTube
Core Processori960
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed16MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case84-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package84-PLCC
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TN80960SA16
Related LinksTN809, TN80960SA16 Datasheet, Intel Distributor
TN80960SA16 Details Description
Related parts for TN80960SA16
IDC CABLE - CKR20G/AE20M/CCE20G datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP datasheet.pdf
ENHANCD SGL CELL LITH-ION 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC COMP DUAL LOW POWER 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 45.1584MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC IQ RECEIVER 32SMD datasheet.pdf
4.7UF 100V 10X13 105C RAD datasheet.pdf