Intel TN80C186EA20
TN80C186EA20 picture photo
Mfg. Part Number
TN80C186EA20
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 20MHZ 68PLCC
Datasheet Download
TN80C186EA20.pdf
Availability of TN80C186EA20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TN80C186EA20 Order Process
Ship out your order
Specifications of TN80C186EA20
Internal Part NumberEIS-TN80C186EA20
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTube
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed20MHz
Co-Processors/DSPMath Engine; 80C187
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C