Intel TN80L186EB13
TN80L186EB13 picture photo
Mfg. Part Number
TN80L186EB13
Brief Description
IC MPU I186 13MHZ 84PLCC
Datasheet Download
TN80L186EB13.pdf
Availability of TN80L186EB13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TN80L186EB13 Order Process
Ship out your order
Specifications of TN80L186EB13
Internal Part NumberEIS-TN80L186EB13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTube
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed13MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
USB-
Voltage - I/O3.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C