United Chemi-Con TND23G-102KB00AAA0
TND23G-102KB00AAA0 picture photo
Mfg. Part Number
TND23G-102KB00AAA0
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 1000V 6.5KA DISC RADIAL
Datasheet Download
TND23G-102KB00AAA0.pdf
Availability of TND23G-102KB00AAA0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TND23G-102KB00AAA0 Order Process
Ship out your order
Specifications of TND23G-102KB00AAA0
Internal Part NumberEIS-TND23G-102KB00AAA0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesG
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)900V
Varistor Voltage (Typ)1000V (1kV)
Varistor Voltage (Max)1100V (1.1kV)
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts625VAC
Maximum DC Volts825VDC
Energy230J
Package / CaseRadial
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TND23G-102KB00AAA0
Related LinksTND23G-10, TND23G-102KB00AAA0 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
TND23G-102KB00AAA0 Details Description
Related parts for TND23G-102KB00AAA0
BUMPER CYLINDRICAL 0.5" DIA GRY datasheet.pdf
CONN HEADER SH 7POS TOP 1MM TIN datasheet.pdf
DIODE VARACTOR CAP SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 10POS 7MM datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 0.2 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf