ITT Cannon, LLC TNM0S14-0304S1L
TNM0S14-0304S1L picture photo
Mfg. Part Number
TNM0S14-0304S1L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT WALL MNT 7POS SKT
Datasheet Download
TNM0S14-0304S1L.pdf
Availability of TNM0S14-0304S1L
QUANTITY
TNM0S14-0304S1L Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM0S14-0304S1L
Internal Part NumberEIS-TNM0S14-0304S1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesTrident Neptune Metal (TNM)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions7 (4 + 3 Power)
Shell Size - Insert14-0304
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp, Solder and Solder Cup
Contact Size-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishZinc, Nickel Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM0S14-0304S1L
Related LinksTNM0S14, TNM0S14-0304S1L Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
TNM0S14-0304S1L Details Description
Related parts for TNM0S14-0304S1L
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 460MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
SCR SENS 400V 0.8A TO92 datasheet.pdf
IC AUDIO PROCESSOR DGTL 64-TQFP datasheet.pdf
SNSW 0.1A SLDR MSHRUM BTN NONE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 60A 8SON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1.3W DO41 datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 50MA 8SOIC datasheet.pdf