ITT Cannon, LLC TNM0U16-0019P1L
TNM0U16-0019P1L picture photo
Mfg. Part Number
TNM0U16-0019P1L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT WALL MNT 19POS PIN
Datasheet Download
TNM0U16-0019P1L.pdf
Availability of TNM0U16-0019P1L
QUANTITY
TNM0U16-0019P1L Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM0U16-0019P1L
Internal Part NumberEIS-TNM0U16-0019P1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesTrident Neptune Metal (TNM)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert16-0019
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp, Solder and Solder Cup
Contact Size-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishZinc, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM0U16-0019P1L
Related LinksTNM0U16, TNM0U16-0019P1L Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
TNM0U16-0019P1L Details Description
Related parts for TNM0U16-0019P1L
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.07V 200MW SOD323 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 2W DO204AL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 44POS datasheet.pdf
RES SMD 1.91M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG WHITE 500' datasheet.pdf
RES 130 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 SW/WS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf