Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM10-25-73-1
TNM10-25-73-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM10-25-73-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M10 NYLON 73MM
Datasheet Download
TNM10-25-73-1.pdf
Availability of TNM10-25-73-1
QUANTITY
TNM10-25-73-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM10-25-73-1
Internal Part NumberEIS-TNM10-25-73-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM10
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.984" (25.00mm)
Between Board Height2.874" (73.00mm)
Length - Overall2.874" (73.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM10-25-73-1
TNM10-25-73-1 Details Description
Related parts for TNM10-25-73-1
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 361 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
QFN-16 TO DIP-16 SMT ADAPTER datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf