Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM12-30-48-2
TNM12-30-48-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM12-30-48-2
Brief Description
ROUND STANDOFF M12 NYLON 48MM
Datasheet Download
TNM12-30-48-2.pdf
Availability of TNM12-30-48-2
QUANTITY
TNM12-30-48-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM12-30-48-2
Internal Part NumberEIS-TNM12-30-48-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM12
Diameter - Inside-
Diameter - Outside1.181" (30.00mm)
Between Board Height1.890" (48.00mm)
Length - Overall2.874" (73.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM12-30-48-2
TNM12-30-48-2 Details Description
Related parts for TNM12-30-48-2
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3048W/H1501TR 2" datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC FPGA 183 I/O 240QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 64POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 10% 640VAC QC TERM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf