Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM12-30-49-1
TNM12-30-49-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM12-30-49-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M12 NYLON 49MM
Datasheet Download
TNM12-30-49-1.pdf
Availability of TNM12-30-49-1
QUANTITY
TNM12-30-49-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM12-30-49-1
Internal Part NumberEIS-TNM12-30-49-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM12
Diameter - Inside-
Diameter - Outside1.181" (30.00mm)
Between Board Height1.929" (49.00mm)
Length - Overall1.929" (49.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM12-30-49-1
TNM12-30-49-1 Details Description
Related parts for TNM12-30-49-1
IC CLOCK/DATA RECVRY W/AMP 28MLP datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 256MB datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 31POS SGL 30GOLD datasheet.pdf
MARKER CARDS 1 1=25SHEETS datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN M HOUSING datasheet.pdf
POWER CORD IEC 6' BLACK datasheet.pdf
MICRO 15 F 72" YEL datasheet.pdf