Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM12-30-55-1
TNM12-30-55-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM12-30-55-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M12 NYLON 55MM
Datasheet Download
TNM12-30-55-1.pdf
Availability of TNM12-30-55-1
QUANTITY
TNM12-30-55-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM12-30-55-1
Internal Part NumberEIS-TNM12-30-55-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM12
Diameter - Inside-
Diameter - Outside1.181" (30.00mm)
Between Board Height2.165" (55.00mm)
Length - Overall2.165" (55.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM12-30-55-1
TNM12-30-55-1 Details Description
Related parts for TNM12-30-55-1
SCR NON-SENS 200V 10A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT BLUE 0.28 CA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf