Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM12-30-72-2
TNM12-30-72-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM12-30-72-2
Brief Description
ROUND STANDOFF M12 NYLON 72MM
Datasheet Download
TNM12-30-72-2.pdf
Availability of TNM12-30-72-2
QUANTITY
TNM12-30-72-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM12-30-72-2
Internal Part NumberEIS-TNM12-30-72-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM12
Diameter - Inside-
Diameter - Outside1.181" (30.00mm)
Between Board Height2.834" (72.00mm)
Length - Overall3.819" (97.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM12-30-72-2
TNM12-30-72-2 Details Description
Related parts for TNM12-30-72-2
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
ENCLOSR FOR SOLD TERM LRG SWITCH datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf