Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM12-30-79-2
TNM12-30-79-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM12-30-79-2
Brief Description
ROUND STANDOFF M12 NYLON 79MM
Datasheet Download
TNM12-30-79-2.pdf
Availability of TNM12-30-79-2
QUANTITY
TNM12-30-79-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM12-30-79-2
Internal Part NumberEIS-TNM12-30-79-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM12
Diameter - Inside-
Diameter - Outside1.181" (30.00mm)
Between Board Height3.110" (79.00mm)
Length - Overall4.094" (104.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM12-30-79-2
TNM12-30-79-2 Details Description
Related parts for TNM12-30-79-2
CONN HEADER RT/A 12POS .100 30AU datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
PROGRAMMABLE SYSTEM ON A CHIP datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 2PORT WHITE datasheet.pdf
VARISTOR 326V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
RES 1.37M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 487 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf