Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2-8-40-1
TNM2-8-40-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2-8-40-1
Brief Description
ROUND STANDOFF M2 NYLON 40MM
Datasheet Download
TNM2-8-40-1.pdf
Availability of TNM2-8-40-1
QUANTITY
TNM2-8-40-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2-8-40-1
Internal Part NumberEIS-TNM2-8-40-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height1.575" (40.00mm)
Length - Overall1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2-8-40-1
Related LinksTNM2-, TNM2-8-40-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM2-8-40-1 Details Description
Related parts for TNM2-8-40-1
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC SUPER Z8 20MHZ ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
L37-5 SHEET 640X320X1MM W/ADH datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf