Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2-8-43-1
TNM2-8-43-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2-8-43-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M2 NYLON 43MM
Datasheet Download
TNM2-8-43-1.pdf
Availability of TNM2-8-43-1
QUANTITY
TNM2-8-43-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2-8-43-1
Internal Part NumberEIS-TNM2-8-43-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height1.693" (43.00mm)
Length - Overall1.693" (43.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2-8-43-1
Related LinksTNM2-, TNM2-8-43-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM2-8-43-1 Details Description
Related parts for TNM2-8-43-1
LED 7-SEG .56" RA SNGL GRN CA datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.188V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.54 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 16TQFN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf