Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2-8-65-2
TNM2-8-65-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2-8-65-2
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M2 NYLON 65MM
Datasheet Download
TNM2-8-65-2.pdf
Availability of TNM2-8-65-2
QUANTITY
TNM2-8-65-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2-8-65-2
Internal Part NumberEIS-TNM2-8-65-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM2
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height2.559" (65.00mm)
Length - Overall2.795" (71.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2-8-65-2
Related LinksTNM2-, TNM2-8-65-2 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM2-8-65-2 Details Description
Related parts for TNM2-8-65-2
RES SMD 715K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 18POS .050" SLD datasheet.pdf
RES 40.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 115VAC 28VDC datasheet.pdf