Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2-8-80-3
TNM2-8-80-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2-8-80-3
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M2 NYLON 80MM
Datasheet Download
TNM2-8-80-3.pdf
Availability of TNM2-8-80-3
QUANTITY
TNM2-8-80-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2-8-80-3
Internal Part NumberEIS-TNM2-8-80-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM2
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height3.150" (80.00mm)
Length - Overall3.622" (92.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2-8-80-3
Related LinksTNM2-, TNM2-8-80-3 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM2-8-80-3 Details Description
Related parts for TNM2-8-80-3
CONN RECEPT PIN .187" .025" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
LEAD TEST MICRO HOOK 6" 10PCS datasheet.pdf
HAN D M CRIMP CONT AU AWG26-22 datasheet.pdf
CLEAN & STRIP UNITIZED WHEEL 7S datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf