Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2-8-85-1
TNM2-8-85-1 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2-8-85-1
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
ROUND STANDOFF M2 NYLON 85MM
Datasheet Download
TNM2-8-85-1.pdf
Availability of TNM2-8-85-1
QUANTITY
TNM2-8-85-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2-8-85-1
Internal Part NumberEIS-TNM2-8-85-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesTNSP-MX
TypeRound Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm)
Between Board Height3.346" (85.00mm)
Length - Overall3.346" (85.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2-8-85-1
Related LinksTNM2-, TNM2-8-85-1 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
TNM2-8-85-1 Details Description
Related parts for TNM2-8-85-1
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SC63 datasheet.pdf
CONN MALE 160POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMDIP datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
RES SMD 6.57KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 7.5MM datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN INSERT 17POS SKT datasheet.pdf