Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2.5-6.5-42-3
TNM2.5-6.5-42-3 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2.5-6.5-42-3
Brief Description
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 42MM
Datasheet Download
TNM2.5-6.5-42-3.pdf
Availability of TNM2.5-6.5-42-3
QUANTITY
TNM2.5-6.5-42-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2.5-6.5-42-3
Internal Part NumberEIS-TNM2.5-6.5-42-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.256" (6.50mm)
Between Board Height1.654" (42.00mm)
Length - Overall2.126" (54.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2.5-6.5-42-3
TNM2.5-6.5-42-3 Details Description
Related parts for TNM2.5-6.5-42-3
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 365 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 10MM 12-24VDC NPN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 251MA 2 OHM TH datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 600 OHM 12W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 800NH 190MA 2.1 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf