Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TNM2.5-6.5-56-2
TNM2.5-6.5-56-2 picture photo
Mfg. Part Number
TNM2.5-6.5-56-2
Brief Description
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 56MM
Datasheet Download
TNM2.5-6.5-56-2.pdf
Availability of TNM2.5-6.5-56-2
QUANTITY
TNM2.5-6.5-56-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNM2.5-6.5-56-2
Internal Part NumberEIS-TNM2.5-6.5-56-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.256" (6.50mm)
Between Board Height2.205" (56.00mm)
Length - Overall2.441" (62.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNM2.5-6.5-56-2
TNM2.5-6.5-56-2 Details Description
Related parts for TNM2.5-6.5-56-2
MOSFET N-CH 30V 13A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
FUSE MOD 100A 700V BLADE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V datasheet.pdf
IC ACCELERATOR DDCA DUAL SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf